
Alimenty w Prawie Rodzinnym
Choć alimenty w dużej mierze kojarzą się ze świadczeniami przyznawanymi na dziecko, zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny spoczywa również na krewnych w linii prostej i rodzeństwie. Kancelaria Adwokacka Adwokat Leszek Pankowski ma doświadczenie w prowadzeniu spraw rodzinnych, w tym spraw o alimenty. Bydgoszcz to zarówno siedziba naszej Kancelarii, jak i główny obszar jej działania.
Alimenty – czym są i ile wynoszą?
Alimenty to regularne, obowiązkowe świadczenia, których celem jest dostarczanie środków utrzymania i (w miarę potrzeby) środków wychowania. Mogą mieć one różną postać i występować na przykład w formie pieniędzy lub produktów spożywczych.
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile wynoszą alimenty. Warto również pamiętać o tym, że ich wysokość może ulegać zmianie – być podwyższana i obniżana. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego oraz od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.
Aby ubiegać się o przyznanie świadczenia, należy zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego lub złożyć pozew o alimenty. To pierwsze rozwiązanie zaliczamy do czynności pozasądowych. Zawarcie umowy w formie aktu notarialnego pozwala na samodzielne ustalenie wysokości alimentów, terminu i formy uiszczania opłaty. Z kolei pozew o alimenty prowadzi do uzyskania orzeczenia, w którym to sąd decyduje o przyznaniu i wysokości świadczenia. W obu przypadkach warto skorzystać z doświadczenia adwokata rodzinnego, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie.
Osoby w trudnej sytuacji materialnej, które nie otrzymują zasądzonych na ich rzecz alimentów (np. gdy były partner uchyla się od płacenia), mogą skorzystać z tzw. funduszu alimentacyjnego. Fundusz alimentacyjny jest systemem pomocy społecznej, wspierającym osoby uprawnione do alimentów środkami z budżetu państwa. Wnioski o skorzystanie z funduszu przyjmuje Wydział Świadczeń Rodzinnych.
Od kogo można dostać alimenty?
Alimenty przysługują na dzieci, krewnych w linii prostej, rodzeństwo i rozwiedzionego małżonka:
Sprawa o alimenty – jak przebiega?
Sprawy rodzinne o alimenty składają się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest złożenie pozwu o alimenty, który warto napisać wspólnie z doświadczonym adwokatem rodzinnym. Od złożenia pozwu do rozprawy mijają zwykle 2-3 miesiące. Jeśli strony są zgodne i chcą iść na ugodę, sprawa może skończyć się na jednej rozprawie. Sprawa o alimenty może być również prowadzona w celu obniżenia, podwyższenia lub zawieszenia alimentów, a także w celu uchylenia obowiązku alimentacyjnego.
Na czym polega pomoc kancelarii prawnej?
Pomoc adwokata rodzinnego w uzyskaniu świadczenia alimentacyjnego polega na udzielaniu porad prawnych, sporządzeniu pozwu o alimenty oraz reprezentowaniu strony w procesie sądowym. Dzięki doskonałej znajomości prawa rodzinnego oraz doświadczeniu w prowadzeniu spraw o alimenty adwokat zwiększa szanse na przyznanie świadczenia i zapewnia pełne wsparcie podczas całego procesu. Nasza Kancelaria Adwokacka z Bydgoszczy zajmuje się prowadzeniem wszystkich spraw z zakresu prawa rodzinnego (np. rozwodowych i o podział majątku), dlatego możemy zapewnić kompleksową obsługę prawną.