
Podział majątku - wyjaśnienie
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa, która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania związku. Dotyczy to zarówno przedmiotów nabytych przez oboje małżonków, jak i przez jednego z nich. Przedmioty, które nie są objęte wspólnością majątkową, należą do majątku osobistego małżonków.
Jak ustalić podział majątku?
Ustalenie wartości majątku podlegającego podziałowi należy do zadań sądu. Skład majątku ustala się na podstawie stanu na dzień ustania wspólności majątkowej, a jego wartość ustalana jest na podstawie cen rynkowych obowiązujących w dniu podziału. Jeśli małżonkowie nie zgadzają się w kwestii wartości majątku, sąd może powołać biegłego.
Komu przysługuje majątek po rozwodzie?
Podział majątku wspólnego w sądzie może skutkować rozdzieleniem majątku na dwie równe części lub ustaleniem nierównych udziałów małżonków we wspólnym majątku. Sąd może również wyliczyć wydatki poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty oraz z majątku osobistego na majątek wspólny.
Ważną kwestią jest podział mieszkania po rozwodzie. Jeśli należy ono do majątku wspólnego, możliwe jest podjęcie następujących kroków:
Kiedy można się domagać podziału majątku?
Wniosek o podział majątku można złożyć w wielu przypadkach. Najczęściej ma to miejsce w następujących sytuacjach:
Co podlega podziałowi majątku?
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego do majątku wspólnego należą w szczególności:
Majątek wspólny może także obejmować przedmioty zwykłego urządzenia domowego (standardowe wyposażenie mieszkania), akcje, udziały w spółce, hipotekę, użytkowanie wieczyste, służebność i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Czym jest rozdzielność majątkowa?
W każdej chwili trwania małżeństwa (nie tylko po rozwodzie) można wprowadzić rozdzielność majątkową, która umożliwia ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej. Rozdzielność majątkowa ustanawia, że każde z małżonków jest wyłącznym właścicielem przedmiotów majątkowych nabytych przed i w trakcie trwania związku małżeńskiego. Ab ustanowić rozdzielność w małżeństwie, należy podpisać umowę w formie aktu notarialnego (intercyzę) lub skierować sprawę do sądu.
Na czym polega pomoc adwokata?
W trakcie trwania małżeństwa, a także po rozwodzie możliwy jest podział majątku. Bydgoszcz to obszar działania naszej Kancelarii Adwokackiej, która specjalizuje się w prawie rodzinnym, w tym w sprawach rozwodowych, alimentacyjnych i o podział majątku. Doświadczony adwokat rodzinny przedstawi Klientowi wszystkie dostępne opcje oraz pomoże podjąć najlepszą możliwą decyzję, sporządzić wnioski i zebrać dokumentację.