Prawo karno-skarbowe - wyjaśnienie
Prawo karno-skarbowe stanowi specjalną część prawa karnego i zawiera przepisy regulujące odpowiedzialność osób fizycznych za przestępstwa oraz wykroczenia skarbowe, czyli czyny naruszające finanse publiczne. Wykrywanie, zwalczanie i zapobieganie przestępstwom skarbowym oraz ściganie winnych należy do obowiązków Krajowej Administracji Skarbowej, której jednostką jest urząd skarbowy. Osoby, które popełniły przestępstwa lub wykroczenia skarbowe podlegają odpowiedzialności karnej.
Czym są wykroczenia karno-skarbowe?
Kodeks karny skarbowy wyróżnia dwa czyny: wykroczenia i przestępstwa. Warto rozróżnić te terminy, gdyż wiążą się one z zupełnie innymi konsekwencjami prawnymi. Wykroczenie skarbowe to czyn zabroniony pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo. O wykroczeniu mówimy wtedy, gdy kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w momencie popełnienia czynu. Przykładowo, w 2021 r. będzie to pięciokrotność kwoty 2800 zł, czyli 14000 zł.
Wykroczenia skarbowe to także czyny zabronione niezależne od kwoty uszczuplonej należności, o których wprost mówi Kodeks karny skarbowy, np. notoryczne wystawianie błędnych dowodów sprzedaży czy regularne naruszanie terminów płatności podatku. Kara grzywny za wykroczenia skarbowe zależy od popełnionego czynu oraz sytuacji materialnej ukaranego. Najniższa wynosi 1/10 minimalnego wynagrodzenia (w 2021 r. to 280 zł), a najwyższa stanowi 20-krotność minimalnego wynagrodzenia (w 2021 r. to 56 000 zł). Sprawca wykroczenia ma prawo do obrony, składania wyjaśnień, zgłaszania wniosków, powoływania świadków i odwołania się od decyzji o karze grzywny. W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy adwokata karnisty specjalizującego się w prawie karno-skarbowym, który pomoże udowodnić niewinność lub uzyskać najniższą możliwą karę.
Co grozi za przestępstwa skarbowe?
Drugim terminem wyróżnionym przez Kodeks karny skarbowy jest przestępstwo skarbowe, czyli czyn zabroniony pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. W przeciwieństwie do wykroczeń, które wiążą się jedynie z karą grzywny, w przypadku popełnienia przestępstwa skarbowego występuje ryzyko pozbawienia wolności. Warto więc już na etapie postępowania przygotowawczego skontaktować się z Kancelarią Prawną z Bydgoszczy i wspólnie przygotować linię obrony.
Kara grzywny za przestępstwa skarbowe jest wyższa niż w przypadku wykroczeń, a określenie liczby i wysokości stawek dziennych należy do obowiązków sądu. Sąd bierze pod uwagę kwotę minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym oraz dochody podatnika, jego warunki osobiste i możliwości zarobkowe.
Zgodnie z art. 23 Kodeksu karnego skarbowego najniższa liczba stawek wynosi 10 (w 2021 r. to 933,30 zł), a najwyższa 720 (w 2021 r. to 26 879 040 zł). Wyrokiem nakazowym sąd może wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających wysokości 200 stawek dziennych, chyba że kodeks przewiduje łagodniejszą karę. Wysokość stawki dziennej nie może być niższa niż 1/30 płacy minimalnej ani też wyższa niż 400-krotność płacy minimalnej.
Co zrobić, jeśli nie mam pewności, czy popełniłem przestępstwo skarbowe?
Przestępstwo i wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie lub nieumyślnie. Czyn popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca działa z zamiarem jego popełnienia lub godzi się na określone działania, mimo świadomości, że ich konsekwencją może być czyn zabroniony. Z kolei z czynem popełnionym nieumyślnie mamy do czynienia wtedy, gdy sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go wskutek braku ostrożności, mimo że przewidywał lub mógł przewidzieć możliwość popełnienia czynu zabronionego.
Gdzie szukać pomocy w razie popełnienia przestępstwa?
Masz wątpliwości, czy popełniłeś przestępstwo skarbowe w sposób nieumyślny? Skontaktuj się z naszą Kancelarią Adwokacką w Bydgoszczy, zanim zrobi to skarbówka! Przeanalizujemy Twoją sytuację i podpowiemy, jakie kroki prawne należy podjąć. Pomagamy także osobom oskarżonym o przestępstwa i wykroczenia podatkowe, ustalając linię obrony oraz reprezentując Klienta przed organami ścigania i sądami. Zajmujemy się również prowadzeniem spraw karnych.