
Prawo spadkowe - wyjaśnienie
Prawo spadkowe to gałąź prawa cywilnego, która zajmuje się regulowaniem praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Prawo spadkowe reguluje wszystkie zasady nabywania praw i obowiązków wynikających z dziedziczenia, a jego przepisy znajdują się w Kodeksie cywilnym i Kodeksie postępowania cywilnego. Kancelaria Adwokacka Adwokat Leszek Pankowski, której siedzibą jest Bydgoszcz, prowadzi sprawy spadkowe w zakresie dziedziczenia, zachowku i działu spadku.
Komu przysługuje spadek?
Wyróżniamy dwa sposoby dziedziczenia: ustawowe i testamentowe. Dziedziczenie ustawowe ma zastosowanie wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu lub gdy żadna z powołanych w testamencie osób nie może lub nie chce zostać spadkobiercą (odrzucenie spadku). Z ustawy można odziedziczyć całość lub część spadku. Do tej drugiej sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy część spadku podlega dziedziczeniu testamentowemu. Zgodnie z art. 931-935 Kodeksu cywilnego wyróżniamy następujące grupy osób z tytułem powołania do dziedziczenia ustawowego:
Każda kolejna grupa jest brana pod uwagę dopiero wtedy, gdy spadkobiercy z grup poprzednich nie chcą lub nie mogą przyjąć spadku. Stwierdzenie nabycia spadku na podstawie dziedziczenia ustawowego nie wymaga żadnej ingerencji spadkodawcy, w przeciwieństwie do dziedziczenia testamentowego.
Testament i stwierdzenie nabycia spadku
Prawnik, którego specjalizacją jest prawo spadkowe, zajmuje się sprawami obejmującymi dziedziczenie ustawowe i testamentowe. Jak już wspomnieliśmy, istnieje możliwość dziedziczenia części spadku przez spadkobierców ustawowych i części przez spadkobierców testamentowych.
Wyróżniamy dwa rodzaje testamentów:
W tym przypadku spadkodawca (w przeciwieństwie do dziedziczenia ustawowego) ma pełną swobodę w rozporządzaniu swoim majątkiem. Oznacza to, że może wykluczyć z kręgu spadkobierców potomka niegodnego dziedziczenia, a także decydować o wielkości udziałów poszczególnych spadkobierców w pozostawianym majątku. Spadkodawca może w dowolnej chwili odwołać testament w całości lub w części, a także sporządzić nowy testament.
Stwierdzenie nabycia spadku odbywa się po śmierci spadkodawcy. Aby uzyskać potwierdzenie o zostaniu spadkobiercą prawnym, należy uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Sprawy o zachowek
Sprawy spadkowe, prowadzone przez naszą Kancelarię w Bydgoszczy, obejmują także sprawy o zachowek. Mianem zachowku określamy mechanizmy prawne chroniące spadkobierców przed całkowicie dowolnym rozporządzaniem majątkiem przez spadkodawcę. Zachowek jest więc jednym z obowiązków majątkowych spadkodawcy i świadczeniem, które osoby najbliższe powinny otrzymać za życia lub po śmierci spadkodawcy. Odpowiedzialność za zapłatę zachowku spoczywa na spadkobiercach, zapisobiercach windykacyjnych lub obdarowanych w drodze umowy darowizny. Zachowek nie przysługuje osobom wydziedziczonym i uznanym za niegodne dziedziczenia, a także tym, które odrzuciły spadek lub zrzekły się dziedziczenia.
Dział spadku
W momencie otwarcia spadku wszyscy powołani spadkobiercy stają się współwłaścicielami majątku spadkodawcy – w częściach odpowiadających ich udziałom spadkowym. Konieczny jest więc dział spadku, czyli rozdysponowanie rzeczy i praw pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Dział spadku pozwala zerwać więź między spadkobiercami i usuwa problemy związane m.in. z zarządzaniem wspólną nieruchomością. Dział spadku może być umowny (dokonany poprzez zawarcie umowy przez spadkobierców) lub sądowy (w przypadku braku zgody pomiędzy spadkobiercami, która umożliwiałaby zawarcie umownego działu spadku).
Kancelaria Adwokacka – sprawy spadkowe
W sprawach o stwierdzenie nabycia spadku wsparcie adwokata nie jest konieczne, lecz może być bardzo pomocne. Podczas sprawy mogą bowiem wystąpić problemy związane m.in. z ustaleniem ważności testamentu czy udowodnieniem prawdziwości testamentu ustnego. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy adwokata, którego specjalnością jest prawo spadkowe. Bydgoszcz to siedziba naszej Kancelarii Adwokackiej – pomożemy wybrać formę testamentu, sporządzimy umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia, podpowiemy, jakie skutki podatkowe wiążą się z nabyciem spadku i zapewnimy wsparcie podczas każdej sprawy spadkowej.