Prawo wykonawcze
Prawo karne wykonawcze obejmuje zbiór przepisów regulujących zasady wykonywania kar, środków karnych i kompensacyjnych, środków zabezpieczających, przepadku i innych rozstrzygnięć będących efektem postępowania karnego lub wykroczeniowego, które zostały zapisane w prawie karnym, prawie karno-skarbowym i prawie wykroczeń. W skład prawa karnego wykonawczego wchodzi prawo penitencjarne, które reguluje zasady dotyczące tymczasowego aresztowania oraz kary pozbawienia wolności.
Zakres prawa wykonawczego jest regulowany przez Kodeks karny wykonawczy i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania (z dnia 22 grudnia 2016 r.) oraz wykonywania kary pozbawienia wolności (z dnia 21 grudnia 2016 r.).
Prawo wykonawcze jako jeden z filarów prawa karnego
Prawo karne zajmuje się czynami zabronionymi i reguluje konsekwencje popełnienia tychże czynów. W Polsce prawo karne dzielimy na trzy rodzaje:
- prawo karne materialne – zbiór czynów zabronionych, zasad postępowania i kar,
- prawo karne procesowe – przepisy prawne dotyczące sposobu postępowania w przypadku dokonania czynu zabronionego,
- prawo karne wykonawcze – przepisy związane z wymierzaniem kary osobie dopuszczającej się czynu zabronionego.
Prawo wykonawcze jest więc jednym z filarów prawa karnego. Zadaniem wszystkich trzech filarów jest tworzenie spójnego systemu norm, którego celem jest skuteczne zapobieganie czynom zabronionym. Wyróżniamy przy tym trzy źródła prawa karnego, które stanowią podstawę do prowadzenia spraw karnych: Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks karny wykonawczy.
Czym zajmuje się adwokat od prawa wykonawczego?
Prawnik specjalizujący się w prawie karnym wykonawczym to osoba, do której warto się zwrócić po usłyszeniu wyroku skazującego. W wielu przypadkach nic jeszcze nie jest przesądzone, dlatego adwokat może pomóc nawet wtedy, gdy wydaje się, że nie ma już żadnych szans na złagodzenie wyroku.
Adwokaci z Bydgoszczy ponownie przeanalizują całą sprawę, zachowując przy tym obiektywizm i kierując się wieloletnim doświadczeniem. Nawet jeśli wyrok już zapadł, wciąż możemy starać się o odroczenie pozbawienia wolności, warunkowe przedterminowe zwolnienie czy dozór elektroniczny. Zajmujemy się również sprawami osób ukaranych grzywną, występując o odroczenie, umorzenie lub rozłożenie grzywny na raty. Szukasz obiektywnego, rzetelnego i skutecznego prawnika, którego specjalnością jest prawo wykonawcze? Bydgoszcz to siedziba naszej Kancelarii Adwokackiej, w której możesz liczyć na pełne zrozumienie i znaleźć pomoc, jakiej szukasz dla siebie lub bliskiej osoby. Nie oceniamy i uważamy, że każdy zasługuje na drugą szansę, jeśli okazał skruchę i żałuje popełnionego czynu.
W czym może pomóc kancelaria prawna?
Adwokat z Bydgoszczy specjalizujący się w prawie karnym wykonawczym może w imieniu Klienta wnioskować w następujących sprawach:
- odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności,
- warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbywania reszty kary pozbawienia wolności,
- przerwa w wykonywaniu kary pozbawienia wolności,
- wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności,
- odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego,
- zatarcie skazania lub ukarania,
- odroczenie kary grzywny,
- rozłożenie grzywny na raty,
- umorzenie grzywny.
Kodeks karny wykonawczy pozwala na elastyczną modyfikację kar. Oznacza to, że kary mogą być dopasowane do postępów, jakie wykazali skazani podczas dotychczas odbytej kary. Jeśli więc skazany wykazuje poprawę w zakresie społecznego funkcjonowania w procesie resocjalizacji, może on wnioskować o zmianę formy odbywania kary czy warunkowe przedterminowe zwolnienie. W takich sytuacjach warto skorzystać z konsultacji prawnych i zyskać wsparcie adwokata od prawa wykonawczego. Zajmujemy się reprezentowaniem osób skazanych w sprawach karnych, sprawach karno-skarbowych i sprawach o wykroczenia.