Przedawnienie roszczeń odszkodowawczych – jaki jest termin?
Roszczenie o odszkodowanie może ulec przedawnieniu, dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem dochodzenia rekompensaty. Jeśli zrobisz to po terminie, dłużnik będzie mógł skutecznie bronić się, podnosząc zarzut przedawnienia roszczeń. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto się skontaktować z naszą Kancelarią Adwokacką, która specjalizuje się w odszkodowaniach. Zapewniamy pomoc prawną w dochodzeniu odszkodowań i zadośćuczynień – z nami nie musisz się martwić, że Twoje roszczenie ulegnie przedawnieniu.
Wszystkie roszczenia cywilne ulegają przedawnieniu – dotyczy to również odszkodowań. Przedawnienie oznacza utratę możliwości skutecznego dochodzenia roszczenia przez wierzyciela. Mimo że przedawnienie odszkodowania nie eliminuje długu, w momencie przedawnienia roszczeń odszkodowawczych wierzyciel traci prawo do odzyskania należności na drodze sądowej.
Szczegółowe informacje na temat przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody reguluje art. 442[1] kodeksu cywilnego, który wyróżnia cztery rodzaje roszczeń:
- Szkody wyrządzone czynem niedozwolonym – roszczenie ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Termin ten nie może jednak przekraczać 10 latod wystąpienia zdarzenia. Dotyczy to np. kolizji lub wypadków komunikacyjnych.
- Szkody wynikające ze zbrodni lub występku – roszczenie ulega przedawnieniu z upływem 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa, bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
- Szkody wyrządzone na osobie – przedawnienie roszczeń o odszkodowanie nie może się skończyć wcześniej niż z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
- Roszczenia osób małoletnich o naprawienie szkody na osobie – przedawnienie odszkodowania nie może się skończyć wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletności.
Czym jest przerwanie biegu przedawnienia?
Termin roszczenia można wydłużyć poprzez przerwanie biegu przedawnienia. Jest to możliwe w trzech sytuacjach:
- przez każdą czynność (np. wniesienie pozwu) podjętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia – przed sądem lub innym właściwym organem (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.),
- przez uznanie roszczenia przez dłużnika (art. 123 § 1 pkt 2 k.c.),
- przez zgłoszenie ubezpieczycielowi roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem (art. 819 § 4 k.c.).
Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo, a jeśli zdecydujesz się na wniesienie pozwu, bieg terminu ulegnie zawieszeniu na czas trwania postępowania. Jeśli na przykład na kilka dni przed upływem 3-letniego terminu zgłosisz szkodę ubezpieczycielowi, w tym momencie termin zostanie zawieszony – zaczyna biec od nowa dopiero po otrzymaniu decyzji, co oznacza, że masz kolejne 3 lata na dochodzenie odszkodowania. Jeśli w tym czasie adwokat od odszkodowań wniesie pozew, bieg terminu znów zostanie zawieszony i zacznie biec od nowa w momencie uprawomocnienia się wyroku.
Jak uniknąć przedawnienia roszczeń?
Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie za doznaną szkodę (np. wskutek kolizji lub wypadku), nie zwlekaj z jej zgłoszeniem. W przypadku szkód wywołanych czynem niedozwolonym oraz szkód wyrządzonych na osobie masz 3 lata od chwili, gdy dowiedziałeś się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Jeśli nie wiesz, czy Twoje roszczenie uległo przedawnieniu lub termin upływa wkrótce i chcesz przerwać bieg przedawnienia,skontaktuj się nami. Nasz prawnik przeanalizuje Twoją sprawę i zajmie się formalnościami. Oferujemy doradztwo prawne i negocjacje z ubezpieczycielami, a także reprezentujemy Klientów przed sądami i zapewniamy wsparcie na każdym etapie sprawy o odszkodowanie.
Zapraszamy do skorzystania z porad prawnych w zakresie odszkodowań i przedawnienia roszczeń – koszt usług adwokackich ustalamy indywidualnie.