Sporządzanie pism procesowych - wyjaśnienie
Tworzenie pism wymaga znajomości prawa i umiejętności posługiwania się językiem prawniczym, dlatego sporządzanie pism procesowych warto powierzyć adwokatowi. Bydgoszcz jest siedzibą Kancelarii Adwokackiej Adwokat Leszek Pankowski, w której zajmujemy się sporządzaniem pism procesowych z zakresu prawa karnego, karno-skarbowego, cywilnego, rodzinnego, pracy i ubezpieczeń społecznych, administracyjnego i sądowoadministracyjnego, handlowego, spadkowego, wykroczeń i wykonawczego. Powierzając utworzenie pisma doświadczonemu prawnikowi, znacznie szybciej uzyskasz pożądaną decyzję i unikniesz błędów, które mogłyby postawić Cię w negatywnym świetle przed organami administracyjnymi i sądami.
Rodzaje pism procesowych
Do pism i środków odwoławczych w sprawach sądowoadministracyjnych oraz pism z zakresu postępowania administracyjnego zaliczamy m.in.:
- skargi, np. na decyzję administracyjną, na postanowienie w postępowaniu administracyjnym, na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego, na czynność z zakresu administracji publicznej dotyczącej uprawnień lub obowiązków, na bezczynność organu administracji publicznej, skargi kasacyjne,
- odpowiedzi, np. na skargi, apelacje, zażalenie,
- wnioski, np. o umorzenie postępowania przygotowawczego, o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, o umorzenie postępowania, o dopuszczenie dowodu, o przedłużenie terminu sądowego, o ograniczenie władzy rodzicielskiej,
- zażalenia, np. na postanowienie o odmowie wstrzymania zaskarżonego aktu, na postanowienie o zawieszeniu postępowania sądowego,
- pozwy, np. o ochronę dóbr osobistych, o rozwód, o rozwiązanie spółki cywilnej,
- zawiadomienia, np. o zmianie adresu do doręczeń,
- żądania, np. umożliwienia złożenia wyjaśnień,
- apelacje, np. od uzasadnienia wyroku,
- sprzeciwy, np. od nakazu zapłaty, co do warunkowego umorzenia postępowania.
Wzory pism procesowych
Kancelaria Prawna w Bydgoszczy zajmuje się nie tylko sporządzaniem pism procesowych. W skład naszej oferty wchodzi także analiza poprawności pism procesowych sporządzonych przez Klientów. Warto skorzystać z tej opcji przed wysłaniem pisma, zwłaszcza jeśli korzystasz z gotowych wzorów zamieszczanych w internecie. Wzory pism procesowych znalezione online mogą bowiem zawierać błędy lub odwoływać się do przepisów, które nie są już aktualne.
O tym, jakie elementy składowe powinny się znaleźć w piśmie procesowym, decydują poszczególne akty prawne. Przykładowo, prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi reguluje, że każde pismo w sprawie administracyjnej powinno zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,
- imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- oznaczenie rodzaju pisma,
- osnowę wniosku lub oświadczenia,
- podpis strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wymienienie załączników.
Jeśli jest to pierwsze pismo w sprawie, musi ono również zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub adresu do doręczeń, numery PESEL strony i przedstawiciela ustawowego, numer KRS, REGON lub numer identyfikacji podatkowej oraz oznaczenie przedmiotu sprawy. W przypadku dalszych pism procesowych niezbędne jest podanie sygnatury akt. Aby uniknąć pomyłek i oszczędzić sobie stresu, warto powierzyć sporządzanie pism procesowych adwokatowi z Bydgoszczy. Zapewniamy krótki czas oczekiwania, pełen profesjonalizm i kompleksową obsługę pism procesowych ze wszystkich dziedzin prawa znajdujących się w naszej ofercie.