
Naruszenie miru domowego – co to znaczy?
Mir domowy to spokój zamieszkiwania chroniony przez prawo karne. Naruszenie miru domowego jest w Polsce przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego, a nienaruszalność mieszkania zapewnia art. 50 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Zakłócenie miru domowego reguluje art. 193 Kodeksu karnego:
§ 1. Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Kiedy (nie) można mówić o zakłóceniu miru domowego?
Do naruszenia miru domowego dochodzi zawsze wtedy, gdy osoba, której nie przysługuje prawo dostępu do danego obiektu, wdziera się do cudzego domu, mieszkania, pomieszczenia, ogrodzonego terenu czy lokalu usługowego/użytkowego – wbrew woli właściciela, ale niekoniecznie z użyciem siły. Co istotne, sprawca nie opuszcza obiektu mimo żądań właściciela, który nie wyraża zgody na jego obecność. Warto zauważyć, że zakłóceniem miru domowego możemy nazwać też sytuację, gdy sprawca został zaproszony do domu właściciela, lecz nie opuścił go mimo wyraźnego żądania.
Naruszeniem miru domowego nie jest:
-
zakłócanie spokoju (hałaśliwe zachowanie),
-
zakłócanie ciszy nocnej,
-
stukanie do drzwi,
-
wejście osoby mającej prawo do korzystania z nieruchomości (nawet jeśli współwłaściciel sobie tego nie życzy),
-
wejście listonosza na działkę, jeśli znajduje się tam skrzynka pocztowa,
-
wejście funkcjonariusza Policji z nakazem sądowym (zgodnie z art. 220. § 3. Kodeksu postępowania karnego w wypadkach niecierpiących zwłoki możliwe jest także dokonanie przeszukania i późniejsze dostarczenie nakazu – w terminie 7 dni),
-
wejście komornika w celu egzekwowania długu – nawet wbrew woli właściciela.
Jak można zgłosić naruszenie miru domowego?
Aby sprawca został pociągnięty do odpowiedzialności, należy:
-
zgłosić naruszenie miru domowego na Policji,
-
złożyć wniosek o ściganie sprawcy – można to zrobić w ciągu 5 lat od wtargnięcia.
Po otrzymaniu wniosku Policja ma obowiązek wszczęcia dochodzenia. Trzeba mieć jednak świadomość, że zakłócenie miru domowego może zostać uznane za czyn o niskiej szkodliwości, dlatego sprawa może się zakończyć warunkowym umorzeniem postępowania, zawieszeniem kary lub odstąpieniem od jej wymierzenia.
Co grozi za zakłócenie miru domowego?
Kodeks karny dopuszcza:
-
nałożenie grzywny,
-
karę ograniczenia wolności,
-
karę pozbawienia wolności do roku.
Nasz prawnik od naruszenia miru domowego dołoży wszelkich starań, by sprawca poniósł karę stosowną do popełnionego czynu.
Czy można ubiegać się o odszkodowanie?
Poszkodowany ma konstytucyjne prawo do nienaruszalności mieszkania, dlatego może nie tylko wnioskować o ukaranie sprawcy, lecz również o odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych. Dochodzenie odszkodowania za naruszenie miru domowego jest możliwe wtedy, gdy poszkodowany poniósł szkodę materialną lub niematerialną, np. sprawca podczas wtargnięcia zniszczył/ukradł jego własność lub poszkodowany zmaga się z zaburzeniami lękowymi po wtargnięciu. W przypadku szkody materialnej można ubiegać się o odszkodowanie, natomiast przy szkodzie niematerialnej o zadośćuczynienie. Podstawą prawną do odszkodowania za naruszenie miru domowego jest art. 23 Kodeksu cywilnego, który wśród dóbr osobistych wymienia nietykalność mieszkania. Aby ubiegać się o rekompensatę, konieczne jest wystąpienie z powództwem i rozpoczęcie sprawy cywilnej.
W czym pomoże prawnik od naruszenia miru rodzinnego?
Nasza Kancelaria Adwokacka zajmuje się prawem karnym i cywilnym oraz dochodzeniem odszkodowań, dlatego zapewniamy kompleksowe doradztwo prawne. Wesprzemy Cię w złożeniu wniosku o ściganie sprawcy, a także wystąpimy z powództwem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Jeśli nie masz pewności, czy doszło do naruszenia miru domowego, skontaktuj się z nami – przeanalizujemy Twoją sprawę, rozwiejemy wątpliwości i zaoferujemy indywidualne porady prawne. Szczegółowe informacje na temat współpracy znajdziesz w naszym cenniku.