
Jakie są rodzaje separacji?
Separacja to zupełny rozkład pożycia małżonków, który oznacza zanik więzi psychicznej, fizycznej i gospodarczej. Wyróżniamy dwa rodzaje separacji: faktyczną i formalną. Separacja faktyczna polega na podjęciu przez małżonków decyzji, że przez jakiś czas nie będą mieszkać razem i nie wymaga podejmowania żadnych kroków prawnych. Z kolei separacja formalna jest ustanawiania przez sąd, a każda ze stron może złożyć pozew lub wniosek o separację. Pomoc prawna jest wymagana w tym drugim przypadku, zwłaszcza jeśli para ma małoletnie dzieci.
Wniosek o separację na zgodne żądanie małżonków
Aby złożyć taki wniosek, muszą zostać spełnione następujące warunki:
-
obie strony chcą separacji,
-
małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci,
-
para decyduje się na separację bez orzekania o winie.
Taka separacja odbywa się w trybie nieprocesowym, dzięki czemu jest tańsza, szybsza i mniej skomplikowana. Niemożliwe jest orzeczenie o winie, natomiast można zasądzić decyzje dotyczące alimentów, podziału majątku i sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania. Wniosek o separację na zgodne żądanie małżonków można złożyć wspólnie lub za pośrednictwem jednej ze stron, jeśli druga strona poprze ją na przykład w piśmie procesowym. Nasz adwokat od separacji zaleca to pierwsze rozwiązanie, ponieważ jeśli z treści wniosku nie wynika, że jest on złożony na zgodne żądanie małżonków, może on zostać uznany za pozew.
Kiedy wniosek, a kiedy pozew o separację?
W przypadku separacji z orzeczeniem o winie, zamiast wniosku trzeba złożyć pozew o separację. Niedopuszczalne jest też orzekanie separacji w postępowaniu nieprocesowym, jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Oznacza to, że nawet jeśli para jest zgodna co do separacji, ale ma dzieci, musi złożyć pozew, a nie wniosek o separację. Jeśli nie wiesz, jaki dokument złożyć w sądzie, skorzystaj z naszej pomocy prawnej.
Co musi zawierać wniosek o separację?
Wniosek o separację na zgodne żądanie małżonków musi zawierać:
-
datę i miejscowość,
-
nazwę właściwego sądu okręgowego,
-
dane wnioskodawców (imię, nazwisko, adres, PESEL),
-
datę zawarcia związku małżeńskiego,
-
nr aktu małżeństwa,
-
oświadczenie o braku wspólnych małoletnich dzieci,
-
uzasadnienie wniosku (udowodnienie zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego),
-
podpisy wnioskodawców,
-
załączniki: dowód uiszczenia opłaty sądowej (100 zł), odpis skrócony aktu małżeństwa, dowody wymienione w treści uzasadnienia.
Separacja czy rozwód?
Małżonkowie, których związek nie przetrwał próby czasu, mają do wyboru dwa rozwiązania: separację lub rozwód. Podjęcie decyzji nie jest łatwe, dlatego wszystko zależy od motywacji małżonków.
-
Kiedy separacja? Gdy para potrzebuje czasu na rozwiązanie problemów, lecz nie chce definitywnie zakończyć związku. W przypadku separacji dochodzi do zupełnego rozkładu pożycia, jednak co do zasady nie jest on trwały. Jest to formalne rozdzielenie małżonków, które nie kończy związku, a żadna ze stron nie może zawrzeć nowego małżeństwa. Separacja nie wygasa, a jej rezultatem może być powrót do wspólnego życia lub rozwód. Istnieje możliwość ustalenia alimentów i podział majątku, ale nie jest to konieczne.
-
Kiedy rozwód? Gdy para ma pewność, że ich związek nie ma przyszłości. Przesłanką do rozwodu jest trwały i zupełny rozpad małżeństwa. Rozwód oznacza, że nie ma szans na odbudowę związku, a jego orzeczenie zawsze odbywa się w drodze postępowania sądowego. Rozwód wiąże się z wieloma konsekwencjami prawnymi, takimi jak alimenty, prawo do opieki nad dziećmi czy podział majątku.
Pomoc w złożeniu wniosku o separację
Nasz prawnik pomoże złożyć wniosek o separację i sporządzić przekonujące uzasadnienie, a także wyjaśni konsekwencje prawne wynikające z orzeczenia separacji. Jeśli chcesz uzyskać pomoc w złożeniu wniosku o separację, skontaktuj się z nami. Nasz adwokat od prawa rodzinnego zadba o poprawność wniosku i skompletowanie wymaganych załączników. Specjalizujemy się w prawie rodzinnym, dlatego możesz również liczyć na porady prawne w zakresie rozwodu, alimentów i podziału majątku. Szczegółowe informacje na temat pomocy prawnej znajdziesz w cenniku usług adwokackich.